Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Helen Aaremäe-Saar liitus EU Komisjoni e-tõendite ekspertgrupiga
Euroopa Parlament võttis 2023. aasta juulis vastu e-tõendite regulatsiooni, mille eesmärgiks on tõhustada õigusalast koostööd liikmesriikide vahel. Kriminaalmenetlustes on järjest tähtsamaks muutumas elektrooniliste tõendite hankimine ja säilitamine – seega on oluline välja töötada elektrooniliste tõendite jaoks kehtivad tingimused ja regulatsioonid. Määrus kohaldub otseselt ka domeeniregistritele – .ee registrit esindab ekspertgrupi töös Helen Aaremäe-Saar.
EISi eesmärgiks on esindada ekspertgrupis väiksemate registrite ja registripidajate huve. Kokku on grupi töösse kaasatud 25 eksperti kogu Euroopast. Registrite kaasatus on oluline, kuna need võivad omada andmeid, mille abil saab kindlaks teha kriminaaltegevuses kasutatud veebisaidi omanikku või kuriteo ohvrit.
Elektrooniliste tõenditega seotud regulatsioonid on aktuaalseks muutunud eelkõige põhjusel, et EU liikmesriikide killustatud õigusraamistik võib tekitada probleeme e-tõendite kogumisel ja jagamisel. Seda peaasjalikult olukordades, kus veebiteenuse osutaja, kellelt vajalikke tõendeid koguda, ei asu samas riigis, kus kriminaaluurimine toimub. Lisaks on murekohaks asjaolu, et asitõendite hankimine õigusalaste koostöökanalite kaudu võib olla võrdlemisi ajakulukas. See võib viia olukorrani, kus vajaliku tõendi kätte saamise ajaks on see kaotanud oma relevantsuse. Seega on oluline, et kuritegevuse (sh küberkuritegevuse) vastu võitlemisel oleksid elektrooniliste tõendite hoiustamiseks ja jagamiseks rakendatud üleeuroopalised meetmed.
E-tõendite rakendusaktid peavad olema vastu võetud hiljemalt 2025. aasta 18. augustiks. Rakendusaktid on vajalikud detsentraliseeritud IT-süsteemi loomiseks ja kasutamiseks – nende raames koostatakse lahenduse tehniline kirjeldus, pannakse paika teabevahetuse protokoll ning infoturve eesmärgid ja infoturbe standard.
Ekspertgrupi töö kohta saab lähemalt lugeda Euroopa Komisjoni kodulehelt.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
Mida teha, kui keegi on registreerinud sinu ettevõtte nimega domeeni?
Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) tutvustas hiljuti ettevõtjatele erinevaid domeeniohte. See äratas paljudes huvi tutvuda internetimaailma telgitagustega ning nii mõnigi jõudis avastuseni, et ettevõtte nimega domeen on registreeritud kolmanda isiku poolt. Mida aga sellises olukorras ette võtta? Teeme ülevaate võimalikest sammudest.
EIS aitab arendada küberturbe ja internetivabaduse alaseid teadmisi – esita enda projekt 2. veebruariks!
Eesti Interneti SA toetab igal aastal projekte ja tegevusi, mis panustavad Eesti interneti ja selle kogukonna arengusse. Toetuste kaudu annab EIS panuse erinevate sihtrühmade teadlikumaks tegutsemiseks ning toetab internetivabadusega seotud arutelusid Eestis. Projektitoetuste kogueelarve on 50 000 eurot ning projektide esitamise tähtaeg on 2. veebruar 2025.
Tagasivaade lõppevale strateegiaperioodile
EISil on valminud uue perioodi strateegia. Selle valguses on hea hetk teha tagasivaade peagi lõppevale tegevusperioodile ning kokkuvõtteid 2022-2024 aastate saavutustest.
Kommentaarid