Kuidas registreerida .ee domeeni?

Otsi domeeni

Enne registreerimist pead tegema kindlaks, kas soovitud domeen on vaba. Seda saad teha kasutades WHOIS domeeniotsingut internet.ee või registripidaja veebilehel. Kui Sinu soovitud nimi on juba võetud, pakub meie  domeeninimede mootor Sulle eesti ja inglise keele analüüsi põhjal uusi ideid!

Vali registripidaja

Kui leiad sobiva domeeni, pead järgmise sammuna valima sobiva registripidaja ehk teenusepakkuja, kelle juures domeen registreerida. Teenusepakkuja leiad registripidajate nimekirjast. Jälgi registripidaja juhiseid!

Registreeri domeen

Kui oled registripidaja valinud, saad selle registripidaja kodulehel jätkata domeeni registreerimise protsessi. Domeene ei saa registreerida EIS-i kodulehe kaudu.

1. Miks registreerida .ee domeen?

Miks on kasulik registreerida endale just .ee domeen? .ee on Eesti tunnus. .ee puhul on tegemist tippdomeeniga, mis on mõeldud info jagamiseks eestlastele ja eestlastega. Kas Sinu veebileht on otsimootoritele tuttav?  

Eestlaste poole pöörduda ei võimalda täna ükski teine tippdomeen paremini kui .ee

Otsimootorid kasutavad ühe otsitulemustes valikute tegemise parameetrina ka päringu teostaja asukohariigi infot - Eestist tehtud päringule antavate vastuste hulgas tõstetakse .ee aadresseid ette poole. Kas Sinu veebileht on otsimootoritele tuttav?  

Ole oma kodu peremees - .ee on Sinu kindlus ja visiitkaart maailmas. .ee on värav eestlasteni - mõtle kuhu Sina veel jõuda võiksid? Puhu oma ettevõtmisele hoog sisse ja tule meie sekka, sest, kõik hea algas ühest korralikust .ee domeenist!

See ilmestav lugu on Kaidust ka Katist. Kait on maailma parim paberlaevukeste valmistaja, aga müük ei edene, (ta kasutab vaid sotsiaalmeediat). Hobileiutaja Kati aastatepikkune .ee domeeni kasutus on teinud tema saidist otsingumootoritele vana tuttava. Kati on oma veebikodu peremees, samal ajal kui Kait kasutab üürikodu.

2. Täpsemad näpunäited, kuidas registreerida .ee domeeni

Eesti Interneti SA ise .ee domeene ei registreeri. Selleks peate pöörduma registripidaja poole. Siit saad teada, kes on registripidaja ja mida, mis teenuseid ta pakub ning mida peab kindlasti arvestama domeeni registreerides.

1. Tutvu põhjalikult .ee domeenireeglitega

2. Kontrolli soovitud domeeninime saadavust WHOIS domeeniotsingust. 

Kontrollige soovitud domeeninime otsingust, kas antud domeeninimi on vaba. Otsingut saad sooritada Eesti Internet SA kodulehel www.internet.ee või registripidajate kodulehtedelt.

3. Vali registripidaja ehk teenusepakkuja

Valige endale Eesti Interneti SA poolt akrediteeritud registripidaja. Registripidaja on isik, kelle kaudu hakkab edaspidi toimuma Teile registreerimisteenuste osutamine, sealhulgas domeeni pikendamine ja andmete muutmine. Registripidajad leiate aadressilt www.internet.ee/registripidajad. Jälgige ka oma valitud registripidaja juhiseid!

4. Domeenil peavad olema haldus- ja tehniline kontakt ning nimeserverid

Tehniline kontakt on isik, kellel õigus muuta ainult temaga seotud domeenide nimeserveri andmeid. Juhul kui domeeni registreerija kasutab mõne veebimajutusteenuse pakkuja teenuseid, siis on soovitatav jätta oma domeenide tehniliseks kontaktiks just nende esindaja. Samas kui domeeni registreerija haldab oma servereid ise, siis võib ta tehniliseks kontaktiks määrata iseenda.

Halduskontakt on füüsiline isik, kes on registreerija seaduslik esindaja või kelle registreerija on kirjalikult volitanud. Halduskontaktil on õigus allkirjastada ja esitada registreerija nimel domeeninimega seotud taotlusi ning saada ja edastada domeeninime(de)ga seonduvat mis tahes teavet. Halduskontakt vastutab enda ja registreerija kohta esitatud andmete ja dokumentide õigsuse ja ehtsuse eest. Halduskontaktil puudub edasivolitamise õigus.

Nimeserver tähendab arvutit, mis salvestab ja edastab Domeeninimedega ja neile vastavate IP-aadressidega seotud teavet üldkasutatavas andmesidevõrgus. Nimeserverite andmed saate oma IT-toe või teenusepakkuja käest.

5. Esita oma valitud registripidajale domeeni registreerimise taotlus

.ee domeenide registreerimine on korraldatud kahetasemeliselt, kus register EIS on domeenide registreerijate teenindamise andnud registripidajatele. Registripidajateks on ettevõtted, kes on läbinud EIS-i akrediteerimisprotsessi ja sõlminud vastava registrilepingu. Registripidajad osutavad .ee domeeni registreerimisteenuseid: domeeninime registreerimine, uuendamine, muutmine, kustutamine jne. Akrediteeritud registripidajate üle saab EIS teostada erinevalt kõikidest teistest turul olevatest teenusepakkujatest järelvalvet.

Kuidas leida endale sobiv registripidaja?

Kõik .ee akrediteeritud registripidajad leiad siit. Tutvu valitud registripidaja juhistega ja esitage talle vastavalt juhistele taotlus domeeni registreerimiseks.

Oluline on teada, et

  • .ee domeeninimede registreerimisel kehtiva domeenitasu kehtestab lõpptarbijale registripidaja. Jälgige oma valitud registripidaja juhiseid! 

  • Juriidilise isiku domeeni registreerimise taotluse saab esitada vaid juriidilise isiku esindusõigust omav isik k.a volitatud halduskontakt. Seaduse järgi omavad esindusõigust juhatuse liikmed, kes saavad esindusõigust volitada ka teistele isikutele. Füüsilise isiku domeeni registreerimise taotluse saab esitada füüsiline isik ise või tema volitatud Halduskontakt. NB! Sama kehtib ka teiste registreerimisteenuste puhul k.a domeeni pikendamine. 

  • Domeeni registreerimise taotlus tuleb allkirjastada. Allkirjastamise võimalused on: Eesti ID-kaart või Mobiili-ID, omakäeline allkirjastamine registripidaja juures, allkirjastamise asemel Domeenireeglite p. 4.1.3¹ toodud maksekorraldusega isikutuvastamine või p. 4.1.4¹ toodud ülekanne PayPal Verified konto kaudu. 

  • .ee täpitähtedega domeeninimede registreerimisel kehtib tava domeeni registreerimise tasu.

3. .ee domeen 3, 6, 9 kuuks

.ee domeene saab registreerida ka 3, 6, 9 kuuks ja 1-10 aastaks. Need on lood üliõpilasest Markost, muustikafestivali korraldajast Signest ning peatselt abielluvatest Kaidust ja Katist. Nende ühine joon on see, et nad vajavad domeeni konkreetseks sündmuseks või äriideeks, aga lühikeseks ajaks. .ee domeene saab registreerida ka 3, 6, 9 kuuks ja pikemateks ettevõtmisteks 1-10 aastaks.

Marko ja suvine pop-up toidukiosk
Ettevõtluse ja ärijuhtimise üliõpilane Marko tellib endale pop-up toidukioski, et suvel koos sõpradega festivalidel käsitööburgereid müüa. Kuna tegu on esialgu vaid koolitööga, registreerib Marko toidukioskile .ee domeeni kolmeks kuuks. Kauemaks polegi vaja, uuel aastal on niikuinii juba uued äriideed.


Signe ja muusikafestival

Muusikafestivali korraldaja Signe tahab tuua linnaruumi juurde elevust. Ta tellib endale veoki, mille kastis saab mängida kontserte ja pidada muusikatööstuse seminare. Ta registreerib .ee domeeni pooleks aastaks. Sellest piisab täiesti, et festivali läbi viia.

Kait ja Kati ja pulmaveeb

Paberiarmastus on kasvanud armastuseks teineteise vastu ja Kait ja Kati abielluvad. Et meeletut pulmakorraldust kontrolli all hoida, registreerivad nad pulmadomeeni üheksaks kuuks. Perioode saab alati pikendada ja veebilehed ei kao kunagi tundmatusse!


4. Tasuta alamdomeenid

All välja toodud võimalused on Eesti Interneti Sihtasutusega mitte seotud organisatsioonide poolt pakutavad lahendused, mis võimaldavad eraisikutel ning hariduse ja kultuuri sfääris tegutsevatel organisatsioonidel tasuta aladomeene registeerida.

Alamdomeene haldab ning teenuse kvaliteedi eest vastutab konkreetse domeeni omanik. Info seisuga 04.03.2020.

EENET

Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrk EENet on 1993. aastal haridus- ja kultuuriministri käskkirja alusel loodud riigiasutus, mida haldab Haridus- ja Teadusministeerium.

EENeti kaudu saavad kõik hariduse, teaduse või kultuuri valdkonnas tegutsevad asutused, seltsingud, mittetulunduslikud organisatsioonid ja nende valdkondade projektid registreerida tasuta edu.ee, lib.ee, org.ee ja vil.ee lõpuga domeene.

Akadeemiliste domeenide arv ühele kasutajale ei ole piiratud ning registreerida saab ka täpitähtedega domeene, mis on seotud asutuse nimega. Akadeemilise domeeni taotlemiseks tuleb saata vabas vormis sooviavaldus, milles on märgitud domeeni kasutaja, tema kontaktisik ja kontaktaadress, aadressile hostmaster@eenet.ee.

Lisainfo: www.eenet.ee/EENet/akad_domeenid.html

5. .ee domeenides saab kasutada Eesti tähestiku tähti

.ee domeenides võib peale «-» ja numbrite 0-9 kasutada ainult Eesti tähestikus olevaid tähti. 

Eesti tähestikus on järgmised tähed:
a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, p, q, r, s, š, z, ž, t, u, v, w, õ, ä, ö, ü, x, y

2011. aasta 13. juunist saab .ee domeenides peale teistendamist punicode-i kasutada järgmisi IDN sümboleid:

õ – ladina väike täht O koos tilde (U+00F5);
ä – ladina väike täht A with diaeresis (U+00E4);
ö – ladina väike täht O with diaeresis (U+00F6);
ü – ladina väike täht U with diaeresis (U+00FC);
š – ladina väike täht S with caron (U+0161);
ž – ladina väike täht Z with caron (U+017E).

${ domain.name }

Staatus: ${ item }
Registreerimise tähtaeg: ${ domain.registration_deadline }
Registreeritud: ${ domain.registered }
Muudetud: ${ domain.changed }
Aegub: ${ domain.expire }
Peatub: ${ domain.outzone }
Kustub: ${ domain.delete }
Nimeserverid:
DNSSEC: ${ signedLabel } Kuva DNS võtmed Peida DNS võtmed

Registripidaja: ${ domain.registrar }
${ domain.registrar_website }
Registreerija:
Halduskontakt:
Tehniline kontakt:
Registripidaja: ${ domain.registrar }
${ domain.registrar_website }

Registreerija

Eraisik

${ domain.registrant }

Reg nr: ${ domain.registrant_reg_no } (${ domain.registrant_ident_country_code })

Kõik informatsioon, mis avaldatakse .ee WHOIS-teenuse vahendusel, on kaitstud andmebaasi tegija õigustega vastavalt Autoriõiguse seadusele ja siduvatele rahvusvahelistele konventsioonidele. Kõik autoriõigused on reserveeritud Eesti Interneti SA-le. Avaldatud otsingutulemusi ei tohi kasutada äritegevuse, reklaami, reprodutseerimise, rekompileerimise, ümberjaotamise, taaskasutamise või muude sarnaste tegevuste jaoks. Andmeid pole lubatud laadida alla eesmärgil koostada sellest oma isiklik andmebaas ega kasutada muu otsingumootori back-end väljundina. Juhul, kui teenuse vahendusel edastatakse otsingutulemusi kolmandatele isikutele, tuleb need andmed esitada tervikuna vastavalt originaalinfole nii nagu need esitatakse WHOIS-teenuse vahendusel, viidates allikale ja autoriõiguste omajale. Loe lähemalt siit.